Prochoďte se k lepší kondici!
Trekování či horská turistika je v současné době velkým trendem nejenom v zahraničí, ale i u nás. Stále oblíbenější sportovní aktivitou je vzít batoh na záda a vyrazit do přírody, kde si člověk oddechne od denního shonu a zapomene na každodenní starosti. Slovo „trek“ bylo přejato z angličtiny v polovině 19. století a znamenalo dlouhou cestu, většinou pěšky. Proto o našem nynějším trekování uvažujeme pouze o jako pěší trase, která povede místy, kam se lidská technika jen tak nedostane.
Na českém území má turista hodně možností, kam vyrazit. Většina nejznámějších turistických tras vede přes naše největší pohoří Krkonoše, Šumavu, Jeseníky nebo Beskydy. Za hranicemi se pak v Alpách nebo Vysokých Tatrách nacházejí těžší terénní podmínky, kde se vyřádí zejména náročnější trekaři. Turistika v horách má svoje specifika a každý, kdo chce jít na výšlap, by měl dodržovat základní bezpečnostní předpisy o pohybu v horách.
Před cestou byste si tak měli dobře prostudovat terén, kde se budete pohybovat a připravte se na častější změny v počasí, které na horách bývají obvyklé. Výhodou je i osvojit si základní techniky nordic walkingu nebo horolezectví, pokud se budete pohybovat v těžko přístupném terénu. Na treku nemůžete nic podcenit, proto se před cestou dobře informujte, abyste omezili všechna možná rizika nebezpečí.
Základní výbava
Pořídit si kvalitní výstroj, to je základ správného trekaře. Pokud budete mít vhodné vybavení, minimalizujete nebezpečí poškození svého zdraví, nemoci či úrazu během výšlapu. K základnímu vybavení patří treková obuv, nepromokavé oblečení a funkční prádlo. Nejlepší je mít na sobě více vrstev oblečení, jelikož každá z vrstev má svou funkci jako odvádění potu z těla, prodyšnost, tepelnou izolaci nebo ochranu před větrem a deštěm. V případě vysokých teplot můžete snadno jednu z vrstev odložit. Odborníci také radí, že na výšlap je dobré pořídit si boty o číslo větší, jelikož tak zabráníte zbytečným otlakům, protože noha se během chůze prokrvuje a natéká. Boty rozhodně nesundávejte, nemuseli byste je totiž nandat zpět a trpěli byste bolestí.
Vyzkoušejte krokoměr
Ti z vás, kteří chtějí mít svůj pohyb pod kontrolou, mohou na svých cestách používat krokoměr. Změří vám počet kroků, kilometrů a spálených kalorií. Podle nastavené délky kroku vyhodnocuje ušlé kilometry a vy tak získáte větší přehled o svém pohybu. Mnohdy se tak můžete dozvědět, zda váš výšlap byl fyzicky méně či více namáhavý. Pokud nachodíte více jak 10 000 kroků, což jsou rychlostí 4,5 – 5 km/h zhruba dvě hodiny chůze, budete mít jistě dobrou kondici.
Zařaďte správnou výživu
Během trekování dochází k nadměrnému fyzickému vypětí, které vyžaduje adekvátní péči o organismus. Proto je vhodné nezapomínat na doplnění komplexních živin, především vitaminů a minerálů, a to navíc v rychle vstřebatelné a stravitelné formě. Před výšlapem se snažte dostatečně hydratovat (Iso-Lyn Isotonic), minimálně čtyři hodiny před výkonem vypijte 4 - 7 ml tekutin na 1 kg hmotnosti. Pro povzbuzení a nastartování organismu užijte Performance Rocks Gel XXL with caffeine .V průběhu výšlapu byste měli dle intenzity a délky jeho trvání vhodně doplňovat pitný režim (ChampION™ Sports Fuel) a měli byste si najít čas na energetickou tyčinku, gel nebo tabletu na doplnění energie nebo proti křečím, tedy pokud na ně trpíte (Performance MagneSHOT FORTE). Po skončení vaší cesty je nezbytné dodat tělu do 30 minut dostatek tekutin a zařadit regenerační výživu v podobě Performance Reco-Pro Recovery, který výrazně zkrátí dobu zotavení po sportovním výkonu a stimuluje novotvorbu vašich energetických zásob. Čím delší trasa, tím více poškozená svalová vlákna. Proto užívejte i aminokyseliny urychlující jejich regeneraci.