Sport a tekutiny: co pít a nepít?
Bez kvalitního pitného režimu tělo správně nefunguje. Proto si musíme dávat pozor na dostatečnou hydrataci. Je třeba vědět, kolik tekutin bychom měli vypít a jaké správné složení by nápoje měli obsahovat.
Více než 70 % lidského těla je tvořeno vodou. Proto musíme dodržovat pitný režim a tělo dostatečně hydratovat, a to nejenom v teplých jarních a letních měsících. Pokud pořádně nepijeme, tělo ztrácí potřebné množství vody, houstne krev, člověk se cítí unavený, a tak může dojít až k totálnímu selhání organismu. Pokud je všechno v pořádku, náš organismus funguje bez problémů – dobře trávíme, tělo se správně prokrvuje a naše pleť vypadá zdravě.
Správný přísun tekutin
Pro každého sportovce hraje přísun tekutin jednu z hlavních rolí v rámci kvalitní přípravy. Denní dávka tekutin by se měla pohybovat v rozmezí 1,5-2,5 litru u amatérských sportovců, vrcholoví sportovci jsou schopni vypít i dvojnásobek. Docent Zdeněk Vilikus v knize Výživa sportovců a sportovní výkon uvádí, že dehydratace přichází postupně, při ztrátě 1 % tělesné hmotnosti (tj. 1 l) dochází ke zhoršení sportovního výkonu a dostavuje se pocit žízně. Při ztrátě 5 % tělesné hmotnosti se už dostavují křeče, třes, suchost jazyka, pocit na zvracení a výkon sportovce klesá zhruba o 20-30 %. Ještě větší ztráta pak může vést k oběhovému selhání.
Každý sportovec si reguluje množství tekutin individuálně dle svých tréninkových možností a ve většině případů je seznámen s tím, co může a nesmí pít. Podle odborníků má největší část pitného režimu tvořit čistá pramenitá, lehce mineralizovaná voda (150-400 mg/l) s minimem obsahu soli, kterou můžeme doplnit ovocnými přírodními a zeleninovými šťávami. Ty dodají organismu dostatek vlákniny a vitaminů. Vhodné je také pít různé druhy čajů, především zelené nebo bylinkové. Naopak se nedoporučuje konzumovat alkohol, silné černé čaje a kávu, jelikož obsahuje kofein, který odvodňuje.
Mezi nejvhodnější sportovní nápoje při výkonu patří iontové nápoje, které by měly obsahovat minimálně 2 důležité minerální látky – sodík a draslík. Obsah sodíku a draslíku by měl být v poměru 3-4:1. Nápoje by měly také obsahovat cukry - jednoduché sacharidy (glukóza, fruktóza, maltodextrin, sirupy), které zajistí dodání energie a výdrž během výkonu.
Sportovní nápoje dělíme na 3 druhy:
- Isotonické - mají podobnou koncentraci iontů jako krev
- Hypotonické - mají nižší koncentraci iontů než krev
- Hypertonické - mají větší koncentraci iontů než krev
Před výkonem
Cestou na trénink je potřeba do sebe dostat minimálně 0,5-0,75 litru tekutin. Nejlepší je vypít neperlivou vodu nebo mírně slazený čaj. Ze sportovních nápojů se dají využívat ty hypotonické, které se vstřebávají rychleji do organismu.
Náš TIP: Champion Sports Fuel slouží k přípravě hypotonického nápoje. Kromě minerálních látek (sodík, draslík, hořčík), obsahuje také l-carnitin a aminokyseliny (l-glutamin, l-glycin).
Během výkonu
Pokud běháte, jezdíte na kole či děláte déle trvající fyzickou aktivitu, je nutné doplňovat tekutiny i během ní. V tomto případě je vhodné užívat isotonické a hypotonické nápoje, obsahující kvalitní sacharidy pro dostatečnou energizaci organismu. Nápoj složený ze středně rychlých a rychlých sacharidů poskytne dostatečné množství energie po celou dobu trvající zátěže. Rozmíchání nápoje volíte dle délky trvající aktivity.
Náš TIP: Performance Isolyte Sport je obohacen o hořčík, který mírní pocity únavy a vyčerpání, vápník podporující správnou činnost svalů, a sodík.
Po výkonu
Po ukončení jakékoli sportovní aktivity musí dojít k doplnění tekutin do organismu postupně v malých dávkách. Vhodné je užívat hypertonické a isotonické nápoje, abychom do organismu doplnili vyšší příjem minerálních iontů. Nápoje obsahující kombinaci sacharidů účinně stimulují novotvorbu energetických zásob.
Náš TIP: Iso-Lyn™ Recovery obsahuje kromě základních iontů další důležité látky – aminokyseliny l-leucin a l-isoleucin, které jsou základem proteinů, neesenciální aminokyselinu l-glutamin, základní stavební látku bílkovin, a vápník, hořčík a arginin alfa-ketoglutarát.