Zima přeje nachlazení a chřipce: zažeňte bacily!
Zimní měsíce jsou příznivé pro přežívání a množení virů způsobujících nemoci z nachlazení a chřipku. Pokud se na ně náležitě připravíme, dokážeme si je držet dál od těla. Prevence a posilování imunity se vyplatí i v případě, že přece jen onemocníme – máme reálnou šanci, že průběh nemoci bude lehčí, bez komplikací a návrat ke zdraví rychlejší.
V době zimní chřipkové sezóny v Česku onemocnění v průměru 850 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že chřipka se velmi úspěšně šíří ve všech prostorách s vyšší koncentrací lidí, základní preventivní opatření zní: vyhýbat se podobným prostředím.
Do zaměstnání a do školy ovšem chodit musíme. Pak přichází na řadu další doporučení: často si myjte ruce teplou vodou a (dezinfekčním) mýdlem, zvlášť po cestě hromadnou dopravou a před jídlem. Choroboplodné zárodky se na ruce mohou snadno dostat při tělesném kontaktu s nemocným nebo z předmětů, které užíval. Riziko spočívá v tom, že si je rukama přeneseme na sliznice, když se dotýkáme rukou obličeje, mneme si oči, držíme neumytýma rukama při jídle ovoce, pečivo atd.
Ze stejného důvodu bychom v době výskytu respiračních infekcí měli při přátelských setkáních a loučeních omezit vzájemné líbání na tvář, neměli bychom si od nastydlých kolegů půjčovat mobil, pít s kamarádem ze stejné sklenice atd.
Léčivé byliny stále aktuální
V boji proti nachlazení a chřipce jsou osvědčenými pomocníky vitaminy v ovoci a zelenině a účinné látky léčivých rostlin. Například zázvor má antiseptické účinky a je účinný podpůrný prostředek v čase rýmy a chřipky. Podobně jako echinacea, která příznivě ovlivňuje stav při infekcích dýchacích cest.
Nepodceňujte příznaky
Svědění a pálení v nose, bolest v krku, kašel, únava obvykle signalizují nástup virových infekcí dýchacích cest. I když zůstane „jen“ u virózy, rýmy či kašle, neměli bychom podcenit léčbu příznaků a odpočinek. Zabráníme tím možným dalším zdravotním komplikacím i dalšímu šíření nemoci.
Nástup chřipky je, na rozdíl od nachlazení, podstatně razantnější, provázený bolestí kloubů, vysílením, vysokými teplotami. Nejrizikovější je chřipka pro malé děti, seniory a osoby trpící jakýmikoli chronickými zdravotními problémy. Ty se v důsledku chřipky obvykle ještě zhorší. Základem léčby chřipky je klid na lůžku, dostatek tekutin, vitaminů a mírnění jednotlivých symptomů – horečka a bolesti antipyretiky a analgetiky, ucpaný nos nosními kapkami či sprejem. Při suchém kašli jsou vhodné přípravky k jeho potlačení, u vlhkého kašle naopak přípravky k odkašlávání.
Při komplikacích a bakteriální infekci (záněty průdušek, dutin, středouší, zápal plic, zánět srdečního svalu aj.) je nezbytná léčby antibiotiky.
Produkty na podporu imunity
BodyGuard Ultimate je doplněk stravy složený ze silných antioxidantů a látek chránících buňky,…
Vitamin C v kombinaci s vitamínem D3, Beta-glukany z kvasnic, Selenem a Zinkem v rostlinných…
Vitamín D přispívá k normální absorpci vápníku a fosforu, dále k normální funkci imunitního systému…
Kombinace quercetinu (rostlinný flavonol vyskytující se v celé řadě ovoce a zeleniny) a bromelainu …