Mladiství a doplňky stravy: pro a proti!
Mnoho rodičů si pod pojmem sportovní výživa představuje nebezpečné a zakázané látky, někdy i doping. Proto je důležité neustále dělat osvětu ve světě výživových doplňků, aby k těmto dezinformacím nedocházelo a mohl se trh se sportovní výživou rozvíjet i v oblasti dětských sportovních aktivit.
Doplňky výživy jsou legální a volně dostupné produkty, které seženete ve specializovaných fitness prodejnách. Nejsou na předpis a je na nich uvedeno jak předepsané dávkování, které by se mělo dodržovat, tak i věkové omezení, abyste věděli, kdo může tyto produkty užívat. Ve většině případů je stanovena hranice na 18 let věku dítěte, ale pokud jste mladý sportovec a potřebujete tělu dodávat další potřebné a chybějící vitaminy, nikdo vám nebrání tyto suplementy užívat.
Věřte, že užíváním sportovních produktů nedoženete svůj výškový či svalový růst, nezískáte větší prsa ani vám nenarostou delší vlasy. Pouze do těla dostanete látky, které si tělo ve většině případů nedokáže samo vyrobit, a je nutné je přijímat kvůli zvýšenému tělesnému výkonu skrze doplňky stravy. Mějte však na paměti, že nejdůležitější je dodržovat správný jídelníček.
Ten se skládá ze čtyř hlavních pilířů:
- Pravidelnost - nehladovte, jezte minimálně 5 x denně, je to důležité pro rozvoj vašeho organismu, který se v mladistvém věku stále vyvíjí a vy potřebujete dostatek živin pro svůj další růst.
- Pestrost – vaše strava by neměla být jednotvárná, jezte jak bílkoviny, sacharidy, tak i zdravé tuky, prospěje vám hodně ovoce a zeleniny, jelikož obsahuje hodně vlákniny a aktivních přírodních látek, které napomáhají metabolickým dějům v organismu.
- Pohybová aktivita – sportujte minimálně 2-3x týdně, procvičte celé tělo a nezapomeňte na regenerační a kompenzační cviky, kde protahujete zatížené partie, důležité je to zejména v období růstu, kdy je více zatěžován kloubní aparát.
- Pitný režim – snažte se vypít alespoň 1,5-2 litry tekutin denně, mezi vhodné nápoje patří čistá voda, bylinné a neslazené čaje, ovocné šťávy a iontové nápoje
Obecně by se měl váš denní příjem bílkovin pohybovat okolo 10-30 %, u sacharidů se uvádí zhruba 55-60 % a tuky byste měli pokrýt ani ne 30 % denního energetického příjmu. Aktivní mladí sportovci, kteří si tato čísla hlídají a stravují se podle nich, vědí, že pokud mají svůj jídelníček dobře a odborně sestaven, vede to nejen ke zvýšení jejich sportovnímu výkonu, ale ovlivňuje to správný růst a rozvoj organismu.
Co suplementovat
Pokud se již rozhodnete začít s užíváním sportovní výživy či doplňků stravy, poradíme vám, které produkty jsou pro vás vhodné, a můžete je bez obav používat, a kterým byste se měli naopak vyhnout.
Proteiny: Jsou to koncentrované bílkovinné směsi, lehce rozpustné a stravitelné. Jednak při přijmutí před tréninkem nezatěžují žaludek a po tréninku jsou rychle využity vyčerpanými svaly a mají schopnost je rychle začít regenerovat a budovat.
Gainery: Jedná se o směsi tuků, cukrů a bílkovin zpravidla v práškové podobě, které se rozpouštějí ve vodě nebo v mléku. Součástí gainerů jsou také minerály, vitaminy a aminokyseliny, což přispívá k ochraně svalové hmoty před poškozením v důsledku fyzické aktivity a podporuje tvorbu aktivní tělesné hmoty.
Kloubní výživa: Vazy, klouby a šlachy jsou u sportovců enormně namáhány, a proto je potřeba jim věnovat dostatečnou péči. Kloubní výživa je určena především pro prevenci bolestí kloubů a jejich opotřebení. Aby mohlo docházet ke správnému fungování kloubního aparátu, měla by obsahovat účinné látky podporující funkčnost pojivých tkání. Mezi tyto látky patří Glukosamin, Chondroitin sulfát, Vitamin C a Boswellia Serrata.
Vitaminy a minerály: Při sportu dochází ke zvýšené zátěži na organismus, a tak může lehce dojít ke snížení imunity a oslabení. Pokud nezískáváte dostatek vitaminů z běžné stravy, je vhodné potřebné látky doplnit pomocí suplementů. Slouží nejen jako prevence, ale jako doplněk při náročných fyzických aktivitách.
Čemu se vyhnout
Nejsou zdraví škodlivé, ale nejsou vhodné pro mladistvé. Proto je nepoužívejte, pokud nemáte vyloženě doporučení svého praktického lékaře.
Doplňky nevhodné pro mladistvé
Jedná se o produkty:
1) obsahující kofein a efedrin (zakázaný!)
Skrývají se například v surovinách jako je guarana nebo mahuang (tyto látky narušují vývoj nervové soustavy). Podobně není vhodný ani čistý nikotin (např. ve žvýkačkách), který užívají mnozí dospělí sportovci na psychické nabuzení a podporu pálení tuku. Velmi nevhodné jsou tedy různé energy drinky a nápoje colového typu.
2) obsahující látky hormonálního charakteru
Obecně je vhodné vyhýbat se výrobkům, které slibují, že jsou legální náhradou steroidů a často operují s pojmy jako „anti-aromatázy“ nebo „inhibitory kortizolu“ (např. DHEA-Dehydroepianandrosteron). Prakticky vždy jde o dopingové látky, které se na český trh dostávají ve špatně kontrolovaných zahraničních výrobcích. Čeští výrobci si něco takového nemůžou dovolit.
Doplňky zbytečné (nikoli škodlivé)
1) Slibující přirozené zvýšení tělní produkce testosteronu
Dospívající mají testosteronu mnoho, není třeba ho dále stimulovat. Pokud chcete zadarmo podpořit přirozenou produkci, stačí strávit asi 20 minut denně na slunečním světle.
2) Slibující "maximální prokrvení a napumpování"
Jedná se o produkty na bázi oxidu dusnatého (NO2, nitrix) vznikajícího z argininu.